Discovery Historia

WYBIERZ KANAŁ TV


Program TV

05:30 - Perły motoryzacji: Polowanie na auta na zachodnim wybrzeżu. Legendary Motorcar: Restoring A 40 For Its 50th, s04e02
Opis : Współpracujący z warsztatem Tim zaprasza Petera na wspólne poszukiwania samochodów w kanadyjskim mieście Victoria. Wyprawa okazuje się bardziej frustrujący niż Peter przypuszczał(n)
06:00 - U źródeł wynalazków. Origins 2, s02e02
Opis : Kulisy procesu najbardziej przełomowych wynalazków i pomysłów. W tym odcinku historia pasów bezpieczeństwa, kasków i kremów z filtrami słonecznymi(n)
06:25 - U źródeł wynalazków. Origins 2, s02e03
Opis : Kulisy procesu najbardziej przełomowych wynalazków i pomysłów. W tym odcinku historia deskorolki, roweru górskiego i snowboardu(n)
06:50 - Jak powstało dzisiaj: Clara Barton ratuje świat
Opis : 1862 rok. Trwa zajadła bitwa pod Antietam. Nauczycielka, Clara Barton, odpiera ataki wroga w samym środku pola walki. Dzielna kobieta ma w tym swój własny cel(n)
07:15 - Szyfry i spiski: Amerykańscy naziści
Opis : W odcinku opowiedziana zostanie historia amerykańskich nazistów, którzy terroryzowali Stany Zjednoczone w latach 30. Ich działalność obejmowała wiece w Madison Square Garden, ale również kradzież tajemnic państwowych oraz technologii militarnych(n)
08:00 - Zoom na architekturę: Skarby Terakotowej Armii
Opis : Prowadzący przedstawią mroczne tajemnice otaczające chińską Terakotową Armię. Niedawno odkryte przedmioty ujawniają nadprzyrodzonego wroga żołnierzy i odsłaniają niespokojne początki pradawnych Chin(n)
09:00 - Łowcy staroci: Targ antyków w Cotswolds
Opis : Drew wreszcie otwiera własny sklep z antykami w swoim rodzinnym miasteczku Conwy. By znaleźć wspaniałe skarby, odwiedza w Cotswalds największy angielski targ staroci(n)
10:00 - Miliony Escobara: Więzień
Opis : Poszukiwania nie przynoszą rezultatów. Popeye kieruje Bena i Douga do Hacienda El Oro, jednej z posiadłości Escobara, która jest ukryta w dżungli(n)
11:00 - Hitler - nieznane fakty: Zwycięzca
Opis : Serial przybliża szczegóły z życia przywódcy III Rzeszy, wykorzystując nieujawniane wcześniej materiały archiwalne i wyniki badań historyków nowego pokolenia. Mimo że Adolf Hitler był jednym z największych zbrodniarzy w historii, jego życiorys jest fascynujący, a upór w dążeniu do wyznaczonych celów może robić ogromne wrażenie. Wczesna młodość Austriackiego polityka, która upłynęła mu w biedzie, nie dawała szans na lepszą przyszłość. Tymczasem upór i wrodzona charyzma sprawiły, że z czasem wyrósł na wielkiego wodza, pierwszej nazistowskiej partii politycznej NSDAP, a później całych Niemiec(n)
12:00 - Niesamowite maszyny: Siły zbrojne - marynarka wojenna
Opis : Ewolucja marynarki wojennej na przykładzie ofensywnych i defensywnych możliwości okrętów USA(n)
13:00 - Militaria na warsztat. Steel Buddies 2, s02e04
Opis : Michael Manousakis i jego mechanicy z warsztatu Morlock Motors nie pogardzą żadnym pojazdem militarnym. To pasjonaci, którzy mogą pochwalić się długą listą znakomitych projektów(n)
14:00 - JFK: Zabójstwo na zlecenie mafii?
Opis : Twórcy filmu przypominają historię śmierci prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Fitzgeralda Kennedy'ego. Zastanawiają się, czy za jego śmiercią mogła stać mafia. Prowadząc własne śledztwo w tej sprawie docierają do sensacyjnych faktów związanych z zamachem na polityka. Przeprowadzają również wywiad z informatorem FBI, który siedział w jednej celi z szefem mafii(n)
15:00 - Metropolie: Nowy Orlean
Opis : Nowy Orlean słynie z barwnej historii i kuchni kreolskiej. Twórcy dokumentu wyjaśniają, w jaki sposób parowce przyczyniły się do rozwoju tego południowego 'miasta grzechu' oraz jak tramwaje zapoczątkowały powstanie kanapki po'boy(n)
16:00 - Zdradziłem Hitlera
Opis : Film dokumentalny "Zdradziłem Hitlera" opowiada o szpiegu zatrudnionym przez francuski kontrwywiad na terenie Trzeciej Rzeszy, dzięki któremu alianci wygrali wojnę dwa lata wcześniej, niż pierwotnie zakładali. Chodzi o Hansa-Thilo Schmidta, pseudonim Asché lub Źródło D, który udostępnił Francuzom informacje na temat Enigmy, ataku na Polskę i Francję czy dyslokacji wojsk. Dzięki przekazanym przez niego materiałom polscy matematycy i kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski zdołali złamać kod niemieckiej maszyny szyfrującej. Twórcy filmu "Zdradziłem Hitlera" prezentują również sylwetki kilku innych osób, którzy mieli kluczowe znaczenie dla ostatecznego zwycięstwa nad Niemcami. Wspominają agenta Rodolphe'a Lemoine'a, pseudonim Rex, oficerów Gustave'a Bertranda i Paula Paillole'a, matematyków Mariana Rejewskiego i Alana Turinga oraz Winstona Churchilla, który skutecznie wykorzystał pozyskane informacje(n)
17:00 - Wietnam. Nieznany zapis wojny: Zaginiony film z Dak To
Opis : Niedawno odkryto filmy, które pokazują, jak przerażające mogą być losy ludzi biorących udział w wojnie. Dotąd ten materiał nie był nigdzie publikowany. Nakręcony został przez kamerzystów obecnych przy najważniejszych bitwach w czasie konfliktu zbrojnego w Wietnamie. Wydarzenia obejmują lata 1970-1971. Odważni kamerzyści ryzykowali własnym życiem, by uwiecznić na taśmie filmowej najbardziej krwawe starcia naszych czasów(n)
18:00 - Pierwsza dziesiątka: Wozy bojowe piechoty
Opis : Archiwalne materiały filmowe i zaskakujące dane statystyczne zostają wykorzystane do stworzenia listy dziesięciu najlepszych wozów bojowych piechoty(n)
19:00 - Podziemne sekrety: Ostatnie sekrety Tesli
Opis : Śmierć przeszkodziła Nikoli Tesli w skończeniu tajemniczego, przełomowego wynalazku. Naukowcy liczą, że w ziemi, pod jego jedynym pozostałym laboratorium uda się znaleźć jakieś cenne wskazówki(n)
20:00 - Cała prawda o Jezusie
Opis : Kim tak naprawdę był Jezus Chrystus? Dla większości wyznań i kościołów chrześcijańskich (trynitarskich) był wcieleniem Boga w osobie Syna Bożego. W islamie uznawany jest za proroka. Głównymi źródłami poznania życia i nauki Chrystusa są cztery kanoniczne Ewangelie Nowego Testamentu. Według zapisów Jezus nauczał w Galilei i Judei w rzymskiej Palestynie. Ukrzyżowany został w Jerozolimie zgodnie z wyrokiem rzymskiego namiestnika Poncjusza Piłata. Trzeciego dnia po śmierci zmartwychwstał. Mimo, że od jego śmierci minęło ponad 2000 lat, nadal nie znamy odpowiedzi na liczne pytania dotyczące życia Jezusa Chrystusa. Odkrywane przez naukowców dowody mogą świadczyć o tym, że Jezus był inny niż dotychczas myślano. Badacze i archeolodzy analizują jego życie(n)
21:00 - Dowodząc Ameryką: Polowanie na Bin Ladena
Opis : Kulisy działań prezydentów USA, które odcisnęły swoje piętno na ważnych wydarzeniach historycznych(n)
22:00 - Kto zdradził Jezusa?
Opis : Dokument mający udzielić odpowiedzi na pytanie, kto ponosi winę za ukrzyżowanie Jezusa? Jego twórcy wykorzystują zdobycze współczesnej kryminalistyki i medycyny sądowej, by przeprowadzić śledztwo w sprawie największego zabójstwa w historii ludzkości, które stało się podstawą chrześcijańskiej tradycji. Ofiarą był Jezus z Nazaretu, zamordowany w Jerozolimie, wieczorem 15 kwietnia 30 roku n.e. Przekazy dotyczące jego śmierci są pełne niejasności. Eksperci zbadają miejsce kaźni oraz drobiazgowo przeanalizują motywy zbrodni każdego z głównych podejrzanych(n)