TVP Historia

WYBIERZ KANAŁ TV


Program TV

03:00 - Zakończenie programu
Opis :
06:50 - Był taki dzień: 21 października
Opis : 21 października 1805 roku rozegrała się bitwa pod Trafalgarem. W 1959 roku otwarto Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W 1963 roku w walce z bezpieką zginął ostatni partyzant sierż. Józef Franczak ps. "Lalka"(n)
06:55 - Wszystkie kolory świata: Wietnam. Uczta dla zmysłów
Opis : Wietnam to kolorowe i różnorodne miejsce, leżące na skrzyżowaniu wielu kultur. Do dziś zachowały się liczne ślady wszystkich cywilizacji, które miały wpływ na jego obecny wygląd. Państwo posiada długą i bogatą historię, a jego główną atrakcją są wspaniałe widoki i niezwykli ludzie. Ho Chi Minh, dawny Sajgon, łączy w sobie wszystkie paradoksy dzisiejszego Wietnamu: starą historię państwa, kolonialną przeszłość, komunistyczny reżim i przemiany w kierunku społeczeństwa konsumpcyjnego(n)
08:05 - Imię moje Kinga
Opis : Program ukazujący sylwetkę żyjącej w XIII wieku księżnej Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, córki króla węgierskiego Beli IV. Księżna była niezwykle pracowitą osobą. Podejmowała inicjatywy polityczne, gospodarcze i społeczne. Wspierała górnictwo soli w Wieliczce i Bochni oraz ufundował klasztor Klarysek w Starym Sączu(n)
09:15 - Przyłbice i kaptury: Na tropie zdrady
Opis : Kanonik Dunin przekazuje Krzyżakom kopie tajnych pism, które powstają na Wawelu. Jest śledzony przez Czarnego i Jaksę, którzy odkrywają tajemnicę porwania Uny i próbują wyśledzić miejsce jej uwięzienia. Przy okazji poznają olbrzymiego flisaka imieniem Dzieweczka, który zostaje ich kompanem. Czarny, czyli Hubert z Borów, zamieszkuje w oberży Pod Gnatem. Szybko odkrywa, że oberżysta Marcin jest człowiekiem Krzyżaków. Zdemaskowany Marcin godzi się pomagać Czarnemu w nadziei na ocalenie życia(n)
10:20 - Okrasa łamie przepisy: Kuchnia na wodzie termalnej
Opis : Karol Okrasa wyrusza do miejscowości Uniejów, gdzie znajduje się uzdrowisko geotermalne. Jeden z kucharzy miejscowego hotelu, pan Jacek Kaźmierczak, używa tej wody do gotowania. W kuchni wykorzystuje ją na kilka sposobów: kisi na niej ogórki, kapustę, grzyby i wędzone śliwki, używa jej jako wody do zupy, oraz marynuje w niej mięsa, np. piersi kaczki czy gęsi. Pierwszym daniem Karola jest zupa z suma i pstrąga na wodzie geotermalnej z kiszoną kapustą. Kolejne danie to marynowana pierś z gęsi podana w formie carpaccio z kiszonymi wędzonymi śliwkami. Ostatnim daniem jest pstrąg smażony nad rzeką w sosie śliwkowym(n)
10:55 - Historia jedzenia po amerykańsku: Jak ryba w wodzie
Opis : Poszukiwanie jedzenia było kołem napędowym prawie wszystkiego, co homo sapiens osiągnął jako gatunek, a jednocześnie jest jednym z pomijanych aspektów w historii ludzkości. Głód zmuszał do polowania, uprawy roli i osiedlenia się, co miało ogromny wpływ na pojawienie się pierwszych cywilizacji. W poszukiwaniu smaku i wygody ludzie wykorzystali naukę i technologię. Dla mięsa, cukru czy alkoholu zmieniali świat i historię. Z serii dowiadujemy się, między innymi, jak konserwy mięsne pomogły pokonać Hitlera, w jaki sposób kiełbasa dotarła do każdego zakątka Cesarstwa Rzymskiego i jaki był udział przypraw w stworzeniu światowej gospodarki(n)
11:50 - Z biegiem Nilu
Opis :
12:50 - Ziemia: świat zwierząt
Opis :
13:35 - Kościół i Polska Karola Wojtyły
Opis :
14:05 - Archiwum zimnej wojny: Wybieram wolność
Opis : 18-częściowy cykl autorstwa Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego ukazujący wydarzenia z czasów zimnej wojny. Program został oparty m.in. na nagraniach z weteranami tego konfliktu, który zdaniem wielu ekspertów trwa nadal. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć nagrania i archiwa z tamtego okresu oraz przypomnieć sobie wydarzenia, które miały wpływ na rozkład sił między stronami. Cykl stworzony we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej(n)
14:45 - Ty, co w Ostrej świecisz Bramie
Opis : "Ty, co w Ostrej świecisz Bramie" to polski przedwojenny dramat sensacyjno-religijny z 1937 roku. Reżyserem obrazu jest Jan Nowina-Przybylski - autor lub współautorów takich produkcji jak: "Romeo i Julcia" (1933 r.), "Manewry miłosne" (1935 r.) czy "Panienka z poste restante" (1935 r.). Bohaterem filmu "Ty, co w Ostrej świecisz Bramie", wokół którego toczy się akcja, jest Ryszard Malewicz (Mieczysław Cybulski). Ten dobrze zapowiadający się młody inżynier traci pracę. Na duchu trzymają go jego matka (Tekla Trapszo) oraz narzeczona Maria (Maria Bogda). Na szczęście odzywa się przedstawiciel ministerstwa, które mogłoby być zainteresowane jego wynalazkiem, czyli nowym środkiem wybuchowym. Niestety pociąg, którym bohater filmu "Ty, co w Ostrej świecisz Bramie" podróżuje do Warszawy, ma wypadek, a on sam zostaje porwany przez przestępców do tajemniczej willi. Złoczyńcy chcą ukraść dzieło Ryszarda i próbują różnych metod, aby je zdobyć. Mężczyzna jednak dzielnie znosi wszystkie ciosy, jakie otrzymuje - łącznie z zalecającą się do niego atrakcyjną Irmą (Lena Żelichowska). Sprytna kobieta chce odnaleźć narzeczoną Ryszarda i kieruje się do Ostrej Bramy, gdzie Maria modli się o powrót swojego wybranka(n)
16:15 - Wielka gra
Opis : "Wielka gra" to najstarszy polski teleturniej, gromadzący wierną widownię przed telewizorami już od 1962 roku. Jego zasady są proste - zawodnicy mają za zadanie przygotować się z jednej, konkretnej dziedziny wiedzy. Osobą prowadzącą program od 1975 roku jest Stanisława Ryster (laureatka w 1998 r. Super Wiktora za całokształt twórczości). Teleturniej "Wielka gra" jest pierwszym tego typu programem w TVP, który został stworzony w oparciu o zagraniczną licencję. Zawodnicy, zanim staną do walki przed kamerami, najpierw muszą przejść przez eliminacje. Kartą przetargową do udziału w teleturnieju jest wiedza. Każdy odcinek "Wielkiej gry" jest poświęcony jednej wybranej dziedzinie, z której szczegółowo przepytywani są uczestnicy. Odpowiedzi zawodników są poddawane drobiazgowej ocenie przez profesjonalne jury, które składa się z uznanych ekspertów i autorytetów w dziedzinie będącej tematem przewodnim danego odcinka. Stawką w "Wielkiej grze" są duże nagrody pieniężne. Ważny punkt w regulaminie teleturnieju mówi o tym, że do boju o wygraną mogą stanąć wyłącznie amatorzy, a nie osoby zawodowo zajmujące się daną dziedziną, np. historią albo literaturą(n)
17:15 - Wojownicy czasu: Polskie Termopile, czyli Węgrów 1863
Opis : Cykl filmów poświęconych bitwom z różnych wojen i okresów historycznych. Twórcy prezentują ich przebieg dzięki rekonstrukcjom historycznym(n)
17:50 - Panny i wdowy
Opis : Paryż, rok 1871. Karolina przeżywa wstrząs, gdy w sprzedawczyni kapeluszy rozpoznaje swoją matkę, która rzekomo zmarła na Syberii. Młoda kobieta poznaje też nieznaną wcześniej młodszą siostrę Suzanne. Ewelina zachowuje w tajemnicy fakt, że jej najmłodsze dziecko jest owocem gwałtu. W Paryżu Karolina przeżywa namiętny romans z polskim patriotą Edwardem Borskim, który towarzyszy jej również w podróży do Polski. Mija kilka lat. Za działalność konspiracyjną Edward zostaje zesłany na Syberię. Karolina wyrusza za nim. Pragnie ratować wieloletni związek, którego podstawy długo przed aresztowaniem naruszyły skrywane przez Borskiego skłonności homoseksualne. Na miejscu poznaje jednak doktora Piotra, w którym się zakochuje(n)
18:55 - Ostatni partyzant Rzeczypospolitej
Opis : Portret filmowy oficera Wojska Polskiego Józefa Franczaka, pseudonim "Lalek". Po klęsce wrześniowej udało mu się uciec z niewoli radzieckiej i przejść do Armii Krajowej. W 1944 roku zdezerterował, po tym jak zobaczył wykonywane przez NKWD masowe egzekucje na członkach AK. Przez cały czas ukrywał się. Ostatni partyzant Rzeczpospolitej pozostawał w konspiracji od 1939 przez 18 lat(n)
20:00 - Tajne akta III Rzeszy
Opis : Mit o aryjskie rasie nadludzi bazował na pseudohistorycznych mrzonkach, jednak zachęcił on nazistów do dokonania odrażających zbrodni(n)
21:00 - Popioły
Opis : Lata 1797-1812. Młody szlachcic Rafał Olbromski (Daniel Olbrychski) zostaje sekretarzem księcia Gintułta. Podróżując po kraju, poznaje Krzysztofa Cedrę (Bogusław Kierc). Zaprzyjaźniają się i wstępują do armii Napoleona. Niebawem ich drogi się rozchodzą - Rafał bierze udział w bitwie pod Raszynem, Krzysztof walczy pod Saragossą. Wkrótce Olbromski zrzuca mundur, by zająć się odbudową rodzinnej posiadłości(n)
23:00 - Wielki test. Polacy, którzy zmienili świat
Opis : Dzisiejsze wydanie lubianego i chętnie oglądanego programu jest poświęcone wybitnym Polakom. Tym razem prowadzący będą zadawać zgromadzonym w studio gościom pytania dotyczące różnych polskich odkryć i wynalazków. Program prowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz(n)